Heweso

❝ Başarı, sahip olduğun yeteneklerle nereye kadar çıkabildiğinle ölçülür. ❞
Anonim

MENÜ

Yaklaşık 400 Bin tr Uzantılı Domain Devredilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi´nin (BTK) imza attığı domain satışı sözleşmesi uyarınca, yaklaşık 400 bin “.tr” domaini, belirlenen 13 firmadan birine devredilme süreci başladı. Peki, domain sahipleri bu konuda nasıl bir yol izlemeli?

Yaklaşık 400 bin "tr" uzantılı domain devredilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi’nin (BTK) imza attığı domain satışı sözleşmesi uyarınca, yaklaşık 400 bin “.tr” domaini, belirlenen 13 firmadan birine devredilme süreci başladı. Peki, domain sahipleri bu konuda nasıl bir yol izlemeli?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi’nun (BTK) domain satışı sözleşmesi imza attığı 13 firmadan biri olan İsimtescil Bilişim A.Ş Genel Müdürü Ertuğrul Kalkan, Türkiye’de '.tr' uzantılı olan domainlerin yetkisinin geçmişte ODTÜ tarafından yönetildiğini ancak ODTÜ’nün, 21 Aralık 2018 ‘de yaptığı kontrat ile '.tr' kayıt otorite yetkisinin BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU’na devredildiğini söyledi. Kalkan, ”Bu gelişme ile birlikte, Türkiye’de kayıtlı olan 400.000’e yakın “.tr” uzantılı domainlerin 3 ay içerisinde yetkili kayıt operatörlerine transfer edilmesi gerekir” diye konuştu.

Türkiye’nin domain öncüsü İsimtescil firmasının Genel Müdürü Ertuğrul Kalkan, “Müşterilerimizin bu süreci meselesiz atlatabilmeleri için ihtiyaç duyulan altyapı çalışmalarımızı tertip ettik. “.tr” uzantılı alan isimi sahipleri bununla birlikte ücretsiz olarak DNS ve alt isim sunucu idareler, yapım evresi, başka adres yönlendirme ve gelişmiş DNS idarelerinden yararlanabilecekler.” diye konuştu.

Peki, nic.tr üzerinden aktarım nasıl yapılacak?

Domain aktarım sürecinin nic.tr üzerinden online olarak kolayca sağlanabileceğini söyleyen, Ertuğrul Kalkan “nic.tr kullanıcı hesabı üzerine giriş yapıldığında müşterinin karşısına çıkacak olan kayıt firmaları arasında isimtescil.net’i seçmeleri gerekiyor. isimtescil.net’i seçtikten sonra işleme devam etmeleri nihayetinde nic.tr sisteminde kayıtlı GSM numarasına nic.tr tarafından doğrulama kodu gönderiyor. Doğrulama yapıldıktan sonra sistem isimtescil.net internet sitesine yönlendirme yaparak üyelik oluşturmanızı veya mevcut üyeliğinize giriş yapmanızı istiyor. Giriş yapıldıktan sonra alakalı kullanıcı hesabına aktarım sağlanmış olacak. isimtescil.net olarak en uygun domain ücretleri ile her vakit kullanıcıların yanında olacağız.” diye konuştu.

Diğer Başlıklar

Yeni Domain Uzantıları İle Marka İsminizi Kaptırmayınİsimtescil, ICANN onaylı yeni domain uzantısı Generic Top Level Domaine yönelik ortaya çıkan hak koruma programı TMCH hizmete sunuldu.

Pandemi Sonrası Dünyada Dijital Dönüşüm HızlandıKorona süreci boyunca dijital dünyaya daha fazla adapte olduk.

Kişisel Veriler Korunmazsa Ceza UygulanıyorDünya genelinde artan siber suçlar nedeni ile şirketlere vatandaşların bilgilerini koruma konusunda ciddi yaptırımlar uygulanmaya başlandı.

Türkiye ile Körfez Ülkeleri Arasında Sanal Ticaret Köprüsü OluşturulacakKörfez ülkeleri ile Türkiye arasında e-ticaret platformlarını etkileyecek sanal ticaret köprüsü kurulacak.

Web Sitenizi Düzenli Olarak Yenilemeyi ihmal EtmeyinWeb sitelerinin üst sıralara çıkması birçok işletme için önemlidir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi´nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Ortaklık Devam Ediyor WhatsApp Instagrama 2 Transfer YaptıInstagram ve WhatsApp bir özelliği daha ortak kullanmaya başlayacak.

2020 Yılında E-ticaretE-ticaret internet üzerinden elektronik alışveriştir.

Online Alışverişin Kolaylığı ve Abonelik ModeliOnline alışverişin geldiği noktayı tartışmaya gerek yok.

Dijital DünyaGezmek istediğiniz neredeyse tüm müzeleri artık evinizde otururken bile gezebilirsiniz.

Bu yazı 472 defa okunmuştur.

Bayilik Başvurusu

Heweso Ürünlerini satmaya hazır mısınız?