Heweso

❝ Yapılırken heyecan duyulmayan işler başarılamaz. ❞
Emerson

MENÜ

Yaklaşık 400 Bin tr Uzantılı Domain Devredilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi´nin (BTK) imza attığı domain satışı sözleşmesi uyarınca, yaklaşık 400 bin “.tr” domaini, belirlenen 13 firmadan birine devredilme süreci başladı. Peki, domain sahipleri bu konuda nasıl bir yol izlemeli?

Yaklaşık 400 bin "tr" uzantılı domain devredilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi’nin (BTK) imza attığı domain satışı sözleşmesi uyarınca, yaklaşık 400 bin “.tr” domaini, belirlenen 13 firmadan birine devredilme süreci başladı. Peki, domain sahipleri bu konuda nasıl bir yol izlemeli?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi’nun (BTK) domain satışı sözleşmesi imza attığı 13 firmadan biri olan İsimtescil Bilişim A.Ş Genel Müdürü Ertuğrul Kalkan, Türkiye’de '.tr' uzantılı olan domainlerin yetkisinin geçmişte ODTÜ tarafından yönetildiğini ancak ODTÜ’nün, 21 Aralık 2018 ‘de yaptığı kontrat ile '.tr' kayıt otorite yetkisinin BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU’na devredildiğini söyledi. Kalkan, ”Bu gelişme ile birlikte, Türkiye’de kayıtlı olan 400.000’e yakın “.tr” uzantılı domainlerin 3 ay içerisinde yetkili kayıt operatörlerine transfer edilmesi gerekir” diye konuştu.

Türkiye’nin domain öncüsü İsimtescil firmasının Genel Müdürü Ertuğrul Kalkan, “Müşterilerimizin bu süreci meselesiz atlatabilmeleri için ihtiyaç duyulan altyapı çalışmalarımızı tertip ettik. “.tr” uzantılı alan isimi sahipleri bununla birlikte ücretsiz olarak DNS ve alt isim sunucu idareler, yapım evresi, başka adres yönlendirme ve gelişmiş DNS idarelerinden yararlanabilecekler.” diye konuştu.

Peki, nic.tr üzerinden aktarım nasıl yapılacak?

Domain aktarım sürecinin nic.tr üzerinden online olarak kolayca sağlanabileceğini söyleyen, Ertuğrul Kalkan “nic.tr kullanıcı hesabı üzerine giriş yapıldığında müşterinin karşısına çıkacak olan kayıt firmaları arasında isimtescil.net’i seçmeleri gerekiyor. isimtescil.net’i seçtikten sonra işleme devam etmeleri nihayetinde nic.tr sisteminde kayıtlı GSM numarasına nic.tr tarafından doğrulama kodu gönderiyor. Doğrulama yapıldıktan sonra sistem isimtescil.net internet sitesine yönlendirme yaparak üyelik oluşturmanızı veya mevcut üyeliğinize giriş yapmanızı istiyor. Giriş yapıldıktan sonra alakalı kullanıcı hesabına aktarım sağlanmış olacak. isimtescil.net olarak en uygun domain ücretleri ile her vakit kullanıcıların yanında olacağız.” diye konuştu.

Diğer Başlıklar

Kişisel Veri Koruma İhlalinde Büyük Ceza KesilebilirKişisel verileri koruyamayan siteleri 1 milyona yakın cezalar bekliyor.

14 Şubatta Dolandırıcılara Dikkat !14 Şubat Sevgililer Gününde hediye alırken çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) İpuçlarıKüçük işletme sahipleri ve girişimcilerin internet dünyasında görünür olması oldukça önemlidir.

İnternet Alışverişi Yaparken Dikkat Edilmeliİnternet kullanımının yaygınlaşması ile internet alışverişlerinde büyük oranda artış meydana geldi. Bu durum birçok e-ticaret sitesini de meydana getirdi.

Domain Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi GerekenlerMarka değeri olabilecek domain seçimleri için gerekenleri belirttik.

Neden .com.tr Domain ?Markanızın itibarını korur.

Google, Türkiye de En Fazla Aranan Kelimeleri AçıkladıGoogle, 2019 senesinde Türkiye de en fazla aranan içeriklerin listesini yayınladı.

Sanal Dünyadaki Sözcükler Türkçeleşti: RT Sektirme OlduPek çok yabancı terim gerek günlük hayatta, gerekse iş hayatında sıkça kullanılıyor. Bu vaziyetin önüne geçmek için tertip eden çalıştayda, yabancı kelimeler Türkçeleştirildi. Herkesin sıkça kullandığı Re-Tweet´in yerini ‘sektirme´, Influencer yerine ‘deneyimleyici´ gibi bir hayli kelime ortaya çıktı.

Instagrama Yaş Sınırı GeldiResim ve video paylaşım platformu Instagram, 13 yaşından küçüklerin platformu kullanmasını yasakladı.

Sosyal Medya Kanalları Üzerinden Ticaret Artarken E-ticaret İçin de Yeni Fırsatlar OluşuyorSosyal medya kanalları üzerinden ticaret artarken e-ticaret için de yeni fırsatlar oluşuyor

Bu yazı 212 defa okunmuştur.

Bayilik Başvurusu

Heweso Ürünlerini satmaya hazır mısınız?