Heweso

❝ Genelde, yapmanız gereken şey yapabileceğiniz şeydir. ❞
Elenor ROOSEVELT

MENÜ

KOBİ´lerin İnternet Stratejileri Nasıl Olmalı?

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler İçin Web Sayfası Çalışmaları Nasıl Olamalıdır?

İnternet, kablosuz iletişim, veri işleme ve saklama kapasitelerinin artması ve ucuzlaması 2000’li yılların teknolojik alandaki önemli değişiklikleri oldu. Teknolojik alandaki bu gelişmeler ülkelerin ekonomisini, mesleklerin yapısını, insan gücü profilini, yönetim biçimlerini, iş yapma biçimlerini, ticaretini, kültürünü, eğitimini, sağlığını, eğlencesini kısaca yaşamın her alanını etkisine alarak dönüştürmeye başladı.

Ortaya çıkan ekonomi şekline bilgi temelli ekonomi, e-ekonomi, dijital ekonomi, yeni ekonomi, internet ekonomi gibi isimler veriliyor. Bilgi temelli ekonomi, küreselleşmeyle birlikte rekabetin çok yoğun olduğu pazarlar yarattı. Yeni ekonomide işletmeler, yeni pazarlama kavramlarına, yaklaşımlarına hatta pazarlamayı, pazarlama bölümünün dışına çıkararak işletmenin bütününe yaymalı... Bu yaklaşımlarla uzun dönemli müşteri bağımlılığı ve tatmini hedefleyen pazarlama kültürünün oluşturulması gerekiyor.

Ancak bu gerçekleştiğinde işletme, yeni rekabet koşulları altında daha akılcı çözümler geliştirerek hedeflerine ulaşabilir. Bilgi temelli ekonomide, yeni pazarlama paradigmasını yönlendiren 3 önemli faktör var: Müşteri değeri, ana yetenek ve işbirliği zincirleri.

KOBİ’lerin yeni rekabet koşullarına uyum sağlaması ve rekabet avantajı elde etmesi için internetin sunduğu imkanlar dahilinde doğru yol haritası oluşturması gerekiyor. KOBİ’ler, global rekabette öne geçmeleri için dünyada dönüşümü sağlayan başarılı kurumların uyguladığı 5 adımlık e-iş modelini uygulamalı:

E-posta: İnternet iletişimine açılan ilk kapı e-postadır. O zaman KOBİ’ler iç ve dış iletişimde “e-posta stratejileri” oluşturmalı ve iletişimin verimli olması için devamlı iyileştirilmelidir.

Web sayfası: Kurumların ürün ve hizmetlerini müşteri odaklı, kurumsal imajı destekleyici web siteleri oluşturmaları gerekir. Eğer web site müşteri odaklı değilse, kurum, web sitesini kapatsa daha iyi olacaktır.

E-ticaret: Satın alma ve satış süreçlerini destekleyecek e-ticaret politikaları geliştirilerek maliyetler düşürülmeli ve verimlilik arttırılmalıdır. Klasik satın alma-satış süreçleri ile İnternet aracılığıyla yapılacak satın alma-satış süreçleri birleştirilmeli ve ortak hareket edilmelidir.

Kaynak: Bu yazı, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için, gazeteci Levent Karadağ’ın haberinden derlenerek hazırlanmıştır.

www.milliyet.com.tr

Diğer Başlıklar

İnternette Unutulma Hakkımız Varİnternette bize ait bilgiler taşıyor, özellikle sosyal ağları kullanarak şirketlerin dijital kopyamızı yaratmalarını sağlamaktayız.

WhatsApp Yıllardır Beklenen Yüksek Kalitede Fotoğraf ve Video Gönderme Özelliğini GetiriyorMilyonlarca kişinin kullandığı anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yüksek kaliteli fotoğraf ve video gönderme özelliğini getiriyor.

SSL Sertifikası Neden Önemlidir?SSL kavramının açılımı Secure Sockets Layer (Güvenli Yuva Katmanı) şeklindedir.

Kaliteli Web Tasarım Hizmeti Nasıl Olmalıdır?Kendinizi veya firmanızı internet ortamında tanıtmanın şart olduğu bu dönemde web sitesi yaptırmadan önce konuyla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir.

Windows 11 geliyor mu?24 Haziran 2021 tarihinde tanıtımı yapılacak ancak Windows 11, Windows 10´un tasarımsal açıdan değiştirilmiş bir versiyonu olacak hatta Microsoft buna Görsel Gençleşmesi demiş.

Etkili Web Tasarım Nasıl Olur?İyi bir web sitesi sayesinde sunduğunuz ürün veya hizmetleri en iyi şekilde tanıtabilirsiniz.

Aramalarda Lokasyona Göre Öne Çıkmak Önem KazanıyorLokasyona göre aramalarda öne çıkmak, işletmeler için daha çok önem kazanıyor.

Sosyal Medya Küçük İşletmeler İçin Avantajlı Hale GeldiSosyal medya günümüzün olmazsa olmazı haline geldi.

Internet Explorer Microsoft Tarafından KaldırılıyorMicrosoft, 1995 yılında piyasaya sürülen internet tarayıcısı Internet Explorer büyük ölçüde kullanımdan kaldırılacak.

İnternet Alan Adları Yönetmeliğinde Değişiklik YapıldıUlaştırma ve Altyapı Bakanlığı, internet alan adları yönetmeliğinde değişiklik yaptı.

Bu yazı 6617 defa okunmuştur.

Bayilik Başvurusu

Heweso Ürünlerini satmaya hazır mısınız?