Heweso

❝ Bütün görkem başlamaya cürret edebilmektedir. ❞
Eugene F. WARE

MENÜ

Kişisel Veriler Korunmazsa Ceza Uygulanıyor

Dünya genelinde artan siber suçlar nedeni ile şirketlere vatandaşların bilgilerini koruma konusunda ciddi yaptırımlar uygulanmaya başlandı.

Dünya genelinde artan siber suçlar nedeni ile şirketlere vatandaşların bilgilerini koruma konusunda ciddi yaptırımlar uygulanmaya başlandı.
2016 yılında yürürlüğe giren '6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun’ ve bu hususta kurulan 'Kişisel Verileri Koruma Kurulu' kararı ile kanunlara uyulması için şirketlere 2 yıl süre tanınmıştır.

Kişisel verilerin korunmasına hem işletmeler hem de işletmelerin web siteleri dikkat etmelidir. Müşteri bilgileri gizli ve güvende olmalıdır. Vatandaşlar da bilgilerini yazdıkları sitelerin KVKK Kanunu'na uygun olup olmadığını kontrol etmelidir.

50 ve üzeri elemanı olan veya yıllık bilançosu 25 milyon TL ve üzeri olan şirketlerin VERBİS (Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemine)’e kaydı da zorunlu hale gelmişti. 55 bin firmanın kayıt yaptırması gerekirken sadece 25 bin firma kayıtlı bu nedenle diğer firmaların kayıt yaptırması için süre uzatılmıştır. Fakat artık ceza yaptırımları uygulanmaya başlanmıştır. Bu nedenle firmaların dikkat etmesi ve bir an önce KVKK Kanunu'na uygun olmaya başlaması gerekir.

Bu yazı 398 defa okunmuştur.

Bayilik Başvurusu

Heweso Ürünlerini satmaya hazır mısınız?